به سایت رسمی شرکت عمران بعثت خاتم خوش آمدید

چهار آپارتمان اداری تک واحدی در یک ساختمان ۶  طبقه ساخته شده از اسکلت بتنی با پوشش سقفها از نوع تیرچه بلوک میباشد.این ساختمان شامل یک طبقه زیرزمین جهت پارکینگ و محل موتور پمپهای آتش نشانی، طبقه همکف شامل ورودی ساختمان و فضای پارکینگ، و چهار طبقه روی همکف که هر طبقه آن شامل یک واحد آپارتمان اداری میباشد.

مشخصات عمومی ساختمان گاندی

هر واحد شامل ورودی، یک سالن، آبدارخانه، سه اتاق کار، دو سرویس بهداشتی توالت و دستشویی میباشد. کف واحدها با سرامیک ۶۰×۶۰ فرش شده و بدنه آنها از کف تا زیر سقف با اندود گچ رنگ آمیزی شده پوشش داده و اطراف آن قرنیز چوبی رنگ آمیزی شده نصب شده است. سقفهای کاذب در بخش سرویسها و قسمتی از سقف سالن در مقابل سرویسهای بهداشتی و آبدارخانه از نوع آرمسترانگ با تایلهای ۶۰×۶۰  میباشد.

کف سرویس های بهداشتی با سرامیک ۲۵×۲۵ فرش شده و بدنه آنها با کاشی ۴۰×۳۰ کاشیکاری شده است. کابیت آبدارخانه ها از نوع چوبی MDF روکش ملامینه طرح چوب می باشد. آبدارخانه ها دارای اجاق گاز رومیزی ، هود و سینک میباشد.

کف لابی آسانسور باسنگ گرانیت فرش شده و بدنه آن از کف تا ارتفاع حدود ۵/۱ متر با سنگ مرمریت کرم سنگ کاری و الباقی با اندود گچ رنگ آمیزی شده میباشد. پاگرد پله ها و پله ها با سنگ گرانیت فرش شده و بدنه این فضاها از کف تا ارتفاع حدود ۴/۱ متر با سنگ پلاک و الباقی تا سقف با اندود گچ رنگ آمیزی شده پوشش شده است. نرده حفاظ راه پله از نوع لوله استیل میباشد.

نمای جنوبی ساختمان تلفیقی از سنگ های تراورتن سفید و گرانیت مشکی می باشد و کلیه پنجره های داخلی از نوع UPVC  با شیشه های دوجداره میباشند. دربهای ورودی واحدها از نوع تمام چوب خودرنگ ضد سرقت و دربهای داخلی از نوع چوبی HDF خودرنگ با کلاف فلزی و پوشش چوبی و یراق آلات ایرانی است.

کف پارکینگ ها با سنگ گرانیت تیشه ای ۴۰×۴۰ فرش شده و بدنه آنها از کف تا ارتفاع حدود ۲/۱ متر با سنگ و الباقی تا زیر سقف با اندود گچ رنگ آمیزی شده پوشش شده است. کف بام با موازئیک ۴۰×۴۰ فرش شده و اطراف آن با جانپناه به ارتفاع حدود ۲/۱ متر که با سنگ ازاره ۴۰ سانتیمتری و اندود سیمان سفید و درپوش فلزی محصور میباشد.

ساختمان مجهز به یک دستگاه آسانسور مسافربر با ظرفیت ۵ نفره (۳۰۰ کیلوگرم) با شش ایستگاه توقف با موتور گیربکس ایتالیائی می باشد. نمای جنوبی از سنگ گرانیت است.جهت تامین سیستم سرمایش هر واحد از دو دستگاه یونیت اسپیلت با فن کوئلهای سقفی استفاده شده و جهت تامین گرمایش و آب گرم مصرفی هر واحد از یک دستگاه پکیج زمینی که در هر واحد نصب شده استفاده میشود.درب ورودی اصلی و ورودی پارکینگ از سمت خیابان جنوبی از نوع آهنی برقی ریموت دار میباشد.

۱– هر واحد دارای یک کنتور برق سه فاز اختصاصی ۳۲ آمپر و یک کنتور برق سه فاز مشترک می باشد.

۲- هر واحد مسکونی دارای یک خط تلفن شهری دایر میباشد.

۳- هر یک از واحدها دارای یک انشعاب گاز شهری اختصاصی میباشد.

۴- ساختمان مورد ارزیابی دارای انشعاب آب لوله کشی شهری مشترک میباشد.

ماده ۱: طرفین قرارداد

این قرارداد بین شرکت عمران بعثت خاتم (سهامی خاص) به شماره ثبت ۱۸۹۴۸۳، کد اقتصادی ۴۱۱۱۴۹۱۳۹۷۸۳ و شناسه ملی ۱۰۱۰۲۳۱۴۹۱۴ با نمایندگی از بنیاد ۱۵ خرداد با مدیریت و صاحبان امضاء مجاز، آقایان محمد پناهنده (با عنوان رئیس هیأت مدیره) و حسن سانقه (با عنوان مدیرعامل) به نشانی تهران،  خیابان ولیعصر،  بالاتر از میدان ولیعصر،  نرسیده به خیابان زرتشت شرقی،کوچه شهید رحمتی بهمبری پلاک ۲۰،  کد پستی ۱۵۹۴۷۳۳۹۱۱ و تلفن ۳ و ۸۸۸۰۸۰۰۲  که در این قرارداد من بعد به اختصار “موجر” نامیده میشود،از یک طرف و شرکت ———————  به شماره ثبت ——- کد اقتصادی ———– و شناسه ملی ——— با نمایندگی ————  فرزند ———-  شماره شناسنامه ———  صادره از———————  شماره ملی  ———————  به نشانی —————————————  به شماره تلفن همراه ———————  (به عنوان مدیرعامل)  وآقای ——————-  به شماره شناسنامه ——– و کدملی ————- به نشانی —————————————-  به شماره تلفن ————— (به عنوان رئیس هیئت مدیره) به موجب روزنامه رسمی شماره —————-  مورخ ————- به نشانی ———————————————- که از این پس در قرارداد حاضر، به اختصار “مستأجر” نامیده می شود، از سوی دیگر ، بشرح ذیل منعقد گردید.

ماده ۲: مورد اجاره

موضوع قرارداد عبارت است از تملیک منافع یک دستگاه آپارتمان واحد شماره ——–  با کاربری اداری در طبقه ——–  واقع در ——————————————————–  به پلاک ثبتی —— فرعی از —– اصلی به مساحت ——–  مترمربع به انضمام برق اختصاصی/مشترک منصوبه به شماره اشتراک ——–  و آب اختصاصی/مشترک منصوبه به شماره اشتراک ———- و گاز اختصاصی/مشترک به شماره اشتراک ——— به انضمام یک خط تلفن اختصاصی به شماره —————– و سایر منصوبات در آن به شرح صورتجلسه تحویل به طور صحیح و سالم که مستأجر آن را رؤیت کرده و با وقوف کامل از محل وقوع و حدود و مشخصات و قبول و اقرار در تصرف مورد اجاره جهت استفاده اداری دارند.

ماده ۳: مدت اجاره

مدت اجاره  از تاریخ ……………………….. لغایت …………………………. می‌باشد و به اقرار مستأجر از آغاز مدت، استیفای منافع نموده است. 

تبصره: تمدید مدت اجاره، منوط به اجرای کامل تعهدات قراردادی مستأجر و رضایت کامل موجر از نحوه بهره برداری صحیح مستأجر از مورد اجاره و قبول شرایط توافقی از سوی طرفین قرارداد، برای انعقاد قرارداد جدید خواهد بود. تمدید قرارداد حاضر به صورت کتبی بوده و هرگونه ادعای تمدید، اصلاح یا تغییر قرارداد حاضر به طور غیرکتبی قابل استناد و معتبر نخواهد بود.

ماده ۴: اجاره بهاء

مال الاجاره برای کل مدت اجاره مبلغ ………………………………. (……………………………….) ریال می‌باشد.

ماده ۵: نحوه پرداخت

مستأجر متعهد شد ماهیانه مبلغ …………………………………………….. (………………………………..) ریال به موجر پرداخت نماید.

تبصره: چنانچه مستأجر به هر دلیلی از پرداخت به موقع مبالغ اجاره بهاء خودداری نماید، مستأجر متعهد است علاوه بر پرداخت اجور معوقه، ماهیانه دو و نیم درصد مبلغ اجاره بهای معوقه هر ماه را به صورت روز شمار، به عنوان خسارت توافقی و وجه التزام عدم انجام به موقع تعهد، به موجر بپردازد. ضمناً این وجه التزام، جانشین اصل تعهد (پرداخت اجور معوقه) نبوده، همچنین مانع اعمال حق فسخ پیش بینی شده در قرارداد برای موجر، نمی‌باشد.

ماده ۶: شرایط و آثار قرارداد

۶-۱- مستأجر از کم و کیف مورد اجاره مطلع بوده؛ فلذا چنانچه در طول مدت قرارداد اجاره حاضر به هر دلیلی شهرداری و ادارات ذیربط دیگر (اماکن – دارائی – مالیات و غیره) نسبت به حضور مستأجر در مورد اجاره ممانعت به عمل آورد که ناشی از عملکرد موجر باشد، مستأجر در مدت زمان ممانعت بهره برداری از مورد اجاره، از پرداخت اجاره بها به موجر معاف خواهد بود. موجر و مستأجر ضمن قبول این امر حق هرگونه اعتراض و مطالبه خسارت را  از خود سلب و اساقط نمودند. ضمناً توافق شد چنانچه مدت ممانعت بیشتر از سه ماه بشود قرارداد اجاره به خودی خود بدون اینکه هیچ یک از طرفین بتوانند ادعای خسارتی از هر بابت نمایند منفسخ میگردد و مستأجر متعهد به تحویل مورد اجاره در انقضاء مدت سه ماه مزبور میباشد، در غیر اینصورت باید علاوه بر انجام اصل تعهد یعنی استرداد مورد اجاره، بابت تأخیر در تحویل مورد اجاره روزانه برابر با بند ۶-۱۶ بعنوان خسارت تأخیر در انجام تعهد و وجهالتزام به مؤجر بپردازد که از محل وجه‌الضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک بند ۶-۱۸ قابل وصول خواهد بود.

۶ -۲- مورد اجاره با امکانات و تجهیزات موجود در آن با تنظیم صورت‌جلسه به مستأجر تحویل می‌گردد و مستأجر متعهد است مورد اجاره و متعلقات آن را در پایان مدت اجاره و یا فسخ قرارداد یا انحلال قرارداد به هر دلیل دیگری به همان صورت اولیه به موجر برابر صورتجلسه تحویل، مسترد نماید. صورت جلسه مذکور (پیوست) جزء لاینفک این قرارداد می‌باشد.

۶-۳- مستأجر جهت استفاده بهتر از مورد اجاره، حق تغییرات متعارف جزئی در داخل مورد اجاره به شرط عدم مغایرت با ضوابط شهرداری و سایر مقررات عمومی و کسب مجوز کتبی و قبلی از موجر و با  هزینه خود خواهد داشت. صدور مجوز یا عدم صدور آن از سوی شهرداری با مراجع ذیربط هیچگونه تأثیری در روابط طرفین این قرارداد نداشته و تعهدات مستأجر برای پرداخت ماالاجاره در پایان هر ماه به قوت خود باقی است.

 ۶-۴- مستأجر نمی‌تواند از مورد اجاره بر خلاف منظور قرارداد (کاربری) استفاده نماید. مستأجر مکلف است از مورد اجاره به نحو متعارف استفاده نماید، در غیراینصورت موجر حق فسخ دارد.

۶-۵- نظر به اینکه مستأجر هیچگونه وجهی بابت سرقفلی به موجر پرداخت ننموده است، لذا در زمان تخلیه حق مطالبه وجهی بابت سرقفلی و حق کسب و پیشه و تجارت امثالهم را نخواهد داشت. همچنین، مؤجر هیچگونه تعهدی از بابت مواد ۷ و ۸ قانون روابط مؤجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۷۶ نداشته و ندارد.

۶-۶- مستأجر حق استفاده از مورد اجاره را صرفاً به نحو مباشرت دارد و باید شخصاً از مورد اجاره استفاده نماید؛ فلذا مستأجر حق انتقال و واگذاری منافع مورد اجاره را مشاعاً و مفروزاً، جزئاً و یا کلاً به هیچ نحوی از انحاء، حتی به صورت مشارکت، نمایندگی، صلح حقوق، وکالت، واگذاری حق انتفاع یا اباحه انتفاع و امثالهم به غیر را از خود سلب نمود.

۶-۷- مستأجر متعهد شد ماهیانه مبلغ …………………………………… (………………………………..) ریال بابت حق شارژ خدمات پرداخت و رسید دریافت نماید. در صورت عدم پرداخت به موقع شارژ، مستأجر موظف است مبلغ چهار درصد هزینه شارژ ماهیانه را به عنوان وجه التزام و خسارات ناشی از عدم انجام تعهد تا تاریخ تسویه به موجر پرداخت نماید و در صورت عدم پرداخت شارژ در دو ماه متوالی یا غیر متوالی، حق فسخ برای موجر بوجود می آید و علاوه بر آن موجر می‌تواند مبالغ مذکور را از محل وجه الضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک موضوع بند ۶-۱۸ وصول نماید .

۶-۸- در صورتیکه مستأجر از پرداخت اجاره بها بیش از یک ماه تأخیر نماید و یا هر یک از شرایط مذکور در این قرارداد را رعایت نکند، موجر می تواند قرارداد را فسخ و تخلیه مورد اجاره را از مستأجر درخواست نماید. بدیهی است تا زمانیکه ملک به موجر مسترد نشده مورد اجاره از زمان اعلام فسخ یکطرفه از سوی موجر مشمول پرداخت وجه التزام و خسارت توافقی برابر با مفاد بند ۶-۱۶ ماده شش خواهد بود که موجر میتواند از محل وجهالضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک موضوع بند ۶-۱۸ تأمین و وصول نماید.

۶-۹- پرداخت هزینه‌های مصرفی آب، برق و عمومی، گاز، تلفن، شارژ، فاضلاب شهری، عوارض شغلی، هزینه بیمه تأمین اجتماعی پرسنل و پسماند شهرداری بر عهده مستأجر است و باید در زمان تخلیه یا فسخ، قبوض پرداختی و مفاصا حسابهای مربوطه را به موجر ارائه نماید. عدم پرداخت بدهی های مزبور که تأدیه آن به عهده مستأجر است موجب حق فسخ برای موجر خواهد بود. در عین حال موجر در پرداخت وجوه یاد شده وکیل بلاعزل است و می‌تواند به مستأجر برای وجوه پرداختی به علاوه سی درصد مبالغ پرداختی بعنوان وجه التزام و خسارات ناشی از عدم انجام تعهد مراجعه نماید و از محل وجهالضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک موضوع بند  ۶-۱۸ قرارداد وصول نماید.

۶-۱۰- عوارض کسب و پیشه و پسماند مربوط به محل مورد اجاره به عهده مستأجر است. همچنین، مستأجر در پایان مدت اجاره یا عندالفسخ والانفساخ یا انحلال قرارداد به هر دلیل دیگری مکلف به اخذ گواهی مفاصا حسابهای دوره مربوط به مدت این قرارداد اجاره و ارائه آن  به مؤجر میباشد.

۶-۱۱- مستأجر متعهد شد مبلغ ……………………………………. (………………………………..) ریال بصورت علی‌الحساب بابت عوارض پسماند و مشاغل و غیره در ابتدای قرارداد به موجر پرداخت کند.

۶-۱۲- هزینه تعمیرات کلی مشروط بر اینکه ناشی از کوتاهی و قصور مستأجر نباشد، به عهده موجر و انجام و پرداخت هزینه تعمیرات جزئی به عهده مستأجر است. تشخیص جزئی یا کلی بودن هزینه‌ها، به عهده موجر است.

۶-۱۳- در صورتی که موجر در طول مدت اجاره قصد انتقال مورد اجاره را به اشخاص ثالث تحت هر عنوان حقوقی داشته باشد، مکلف است مالک جدید را  از وجود مستأجر و قرارداد منعقده مطلع نموده و حقوق و منافع مستأجر را تا پایان مدت اجاره محفوظ بدارد.

۶-۱۴- نظر به اینکه به موجب مقررات آمره، اشخاص حقوقی مکلف به کسر مالیات اجاره از محل اجاره بها و پرداخت آن در موعد مقرر به ادارات دارائی میباشند؛ توافق شد مستأجر مالیات اجاره بها را در پایان هر ماه کسر و به حساب اداره دارائی محل واریز و رسید آن را حداکثر تا پایان ماه بعد به مؤجر تحویل نماید. در صورت کوتاهی و قصور مستأجر  از این تکلیف قانونی و تعلق جریمه، مؤجر میتواند خسارات وارده را رأساً  از محل وجهالضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک موضوع بند ۶-۱۸ برداشت و وصول نماید.  بدیهی است مالیات بر درآمد حاصل از عملکرد مستأجر در محل مورد اجاره (مالیات مشاغل) و نیز پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و حق بیمه تأمین اجتماعی در صورت شمول و پرداخت سایر عوارض شغلی متعلقه نیز بر عهده مستأجر میباشد.

۶-۱۵- مستأجر متعهد است با انعقاد قرارداد اجاره حاضر حداکثر ظرف سی روز نسبت به ثبت نام در سامانه مربوط به وزارت امور اقتصادی و دارائی و سازمان تأمین اجتماعی مبادرت نموده و کد رهگیری ثبت نام سامانه وزارت دارائی و کد کارگاهی تأمین اجتماعی را، به موجر ارائه نماید. همچنین، مستأجر در پایان مدت اجاره یا عندالفسخ یا انفساخ یا انحلال قرارداد به هر دلیل دیگری، مکلف به اخذ گواهی مفاصاحساب‌های دوره مربوط به مدت این قرارداد اجاره و ارائه آن به موجر می باشد.

۶-۱۶- در صورت فسخ، انفساخ، انقضای مدت یا انحلال قرارداد حاضر به هر دلیل دیگری، مستأجر مکلف است که حداکثر ظرف مدت ده روز نسبت به تخلیه و تحویل مورد اجاره به مؤجر و نیز پرداخت بدهیهای حال شده خود اقدام نماید؛ در غیر اینصورت علاوه بر ملزم بودن به اصل تعهد تخلیه مورد اجاره باید از بابت خسارت تأخیر در انجام تعهد بموقع و وجهالتزام روزانه معادل پنج برابر اجرتالمسی ذکر شده در قرارداد به موجر پرداخت نماید.

۶-۱۷- مستأجر متعهد شد همزمان با امضای قرارداد حاضر مبلغ ……………… (……………………………..) ریال بعنوان ضمانت ارائه مفاصاحسابهای تامین اجتماعی، دارایی، شهرداری، شارژ مجتمع، اداره اماکن و غیره و انجام سایر تعهدات خود در وجه  موجر واریز و رسید آن را تسلیم نماید (در صورت تمدید اجاره، مبلغ وجهالضمان موضوع بند حاضر برای تضمین تعهدات بعد از تمدید و تعهدات قبلی نیز خواهد بود مگر اینکه مؤجر مبلغ بالاتری را درخواست نماید).

۶-۱۸- مستأجر متعهد است همزمان با امضای قرارداد اجاره حاضر یک فقره چک به مبلغ ……………..  (………………….) ریال نیز، بابت تعهدات قراردادی خود به موجر تسلیم نماید تا برای جبران خسارات ناشی از عدم انجام تعهدات مستأجر، موجر بتواند با درج تاریخ نسبت به وصول مطالبات و خسارات متحمله از محل چک موضوع این بند اقدام نماید؛ وصول چک مزبور بدل از اصل تعهد مستأجر برای تخلیه و تحویل عین مستأجره به موجر نمی‌باشد. ضمناً، مستأجر حق مطالبه چک موضوع این بند را به هنگام تخلیه و تحویل عین مستأجره به موجر از خود سلب و اسقاط نمود و مطالبه و استرداد آن موکول ومنوط به تسویه حساب کامل با موجر و ارائه مفاصا حسابهای عهده دار شده در این قرارداد از سوی مستأجر به موجر می باشد (در صورت تمدید اجاره، چک مزبور برای تضمین تعهدات بعد از تمدید و تعهدات قبلی نیز خواهد بود مگر اینکه مؤجر مبلغ بالاتری را درخواست نماید).

۶-۱۹- همچنین مستأجر ضمن عقد حاضر لازم پذیرفت در صورت محقق شدن شرایط احتمالی مندرج در بندهای این قرارداد مبنی بر بدهکاری مستأجر از بابت اجاره بها یا خسارات وارده که تشخیص آن رأساً با موجر می باشد، تأمین و برداشت مبالغ بدهی و خسارات مذکور از محل وجهالضمان موضوع بند
۶-۱۷ و چک موضوع بند ۶-۱۸ از سوی موجر بلااشکال است.

۶-۲۰- حسب توافق طرفین (موجر و مستأجر)، مقرر شد، در صورت تخلیه و تحویل به موقع مورد اجاره از سوی مستأجر (عند الفسخ و الانقضاء مدت اجاره یا انحلال قرارداد به هر دلیل دیگری) و نداشتن هیچ گونه بدهی معوق، از وجه الضمان مزبور، مبلغی مناسب با بدهی های احتمالی مستأجر به مراجع ذی ربط، به تشخیص موجر (که کمتر از بیست درصد نخواهد بود) به مستأجر مسترد نگردد و تأکید می‌شود مبلغ مزبور، هیچ ارتباطی با تخلیه مورد اجاره در زمان های یاد شده (عند الفسخ و الانقضاء مدت اجاره یا انحلال قرارداد به هر دلیل دیگری) نداشته و مستأجر حق مطالبه آن را تا زمان ارائه مفاصا حساب‌های قانونی از خود سلب و اسقاط نمود و توافق شد همزمان با استرداد مبلغ مزبور کسر شده از وجه الضمان مستأجر، یک فقره چک به عنوان ضمانت پرداخت دیون احتمالی به موجر تحویل نماید، تا عنداللزوم موجر بتواند رأساً به تشخیص خود، مطالبات، هزینه های متحمله و خسارات وارده را محاسبه و از محل چک مزبور، وصول نماید. برای این امر ضمن این قرارداد، مستأجر وکالت بلاعزل تا پایان انجام موضوع وکالت (حتی پس از انحلال قرارداد حاضر به هردلیلی)، به موجر اعطاء نمود تا نسبت به درج تاریخ در چک به نیابت از صادر کننده اقدام و وجوه طلب خود را وصول نماید.

۶-۲۱- چنانچه مطابق با شرایط ضمن عقد قرارداد اجاره حاضر منفسخ گردد یا حق فسخ برای موجر ایجاد شود و موجر اعمال حق فسخ نماید یا قرارداد حاضر به هر دلیل دیگری منحل شود و مستأجر از تحویل مورد اجاره خودداری کند و در این حین، قرارداد اجاره منقضی گردد، مستأجر برابر مقررات قانون موجر و مستأجر سال ۱۳۷۶ موظف به تخلیه ملک در انقضاء مدت اجاره و تحویل به موجر بوده و همچنین موظف به جبران خسارات وارده به موجر برابر با وجه التزام های پیش بینی شده در قرارداد می باشد و به موجب همین قرارداد، مستأجر به موجر تفویض اختیار کامل نمود تا رأساً بتواند از محل وجه الضمان قرارداد و نیز چکهای بابت ضمانت، مطالبات خود را وصول نماید.

۶-۲۲- مستأجر مکلف است در پایان مدت اجاره یا عندالفسخ یا انفساخ یا انحلال قرارداد به هردلیل دیگری بدون هیچ بهانه ای و نیز بدون داشتن حق مطالبه وجهالضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک موضوع بند ۶-۱۸، مورد اجاره را به همان وضعی که تحویل گرفته به موجر تحویل داده و رسید دریافت نماید. در صورت ورود خسارت نسبت به عین مستأجره، مستأجر متعهد به جبران خسارت وارده خواهد بود و توافق شد در خصوص تعیین میزان خسارات وارده، نظر کارشناس رسمی دادگستری منتخب کانون کارشناسان رسمی استان تهران (که از سوی موجر دعوت خواهد شد)، برای طرفین قطعی و لازم الاجرا است. خسارات وارده از محل وجهالضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک موضوع بند ۶-۱۸ قابل تأمین و وصول است.

۶-۲۳- تهاتر خسارت ناشی از تأخیر تخلیه (اجرت المثل) و همچنین هزینه های مربوط به اقدامات قانونی جهت تخلیه، اخذ مفاصا حسابهای لازم و حق شارژهای معوق احتمالی و جبران خسارت وارده توسط مستأجر به ملک از محل وجه الضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک موضوع بند ۶-۱۸ بدون حکم دادگاه بلااشکال است و موجر در انجام این موارد وکیل است و مستأجر حق عزل وکیل را حتی پس از انقضاء مدت اجاره یا عندالفسخ یا انفساخ  یا انحلال قرارداد به هر دلیل دیگری و تحویل مورد اجاره تا خاتمه انجام موضوع وکالت ضمن عقد حاضر لازم از خود سلب نمود.

۶-۲۴- در صورتی که به سبب تخلفات یا جرائم ارتکابی مستأجر، مورد اجاره از سوی مراجع عمومی و قانونی پلمپ و بسته شود، تعهد مستأجر به پرداخت مال‌الاجاره به قوت خود باقی می‌ماند.

۶-۲۵- موجر هیچ گونه مسئولیت در قبال کارکنانی که به هر عنوانی برای مستأجر کار می‌کنند، ندارد. افراد مذکور جزء کارمندان مستأجر محسوب شده و کلیه مسئولیتهای ناشی از قانون کار، تأمین اجتماعی و سایر قوانین جاری و پرداخت هر نوع حقوق و مزایای قانونی آنان به عهده مستأجر بوده و در صورت بروز هرگونه حادثه یا سانحه‌ای در حین انجام وظیفه، مسئولیت هزینه‌های درمانی و خسارت آنها به عهده مستأجر می‌باشد؛ به طور کلی در صورتی که بلحاظ نگهداری کالا و یا در اثر اقدامات مستأجر و یا کارگران او خساراتی به موجر و یا کارکنان و کارگران وی و اشخاص ثالث وارد آید مستأجر مکلف به جبران آنها خواهد بود و در عین حال در چنین شرایطی موجر حق فسخ یکطرفه قرارداد را نیز دارد.

۶-۲۶- مستأجرحق حضور و مراجعه خود و اشخاص طرف قرارداد خود را در غیر از اوقات تعیین شده از سوی مدیر ساختمان (نماینده موجر) در محل موضوع قرارداد صلحاً از خود سلب و اسقاط نمود. بدیهی است ورود و خروج کارکنان و مراجعین و وسائط نقلیه و همچنین تخلیه و بارگیری ملزومات اداری فقط در ساعات کار تعیین شده مجاز خواهد بود و چنانچه لازم شود مستأجر یا کارکنان وی خارج از وقت فوق در محل حضور داشته باشد مستأجر موظف است قبلاً صورت اسامی افراد مورد نظر را به نماینده موجر در محل ارائه نماید و در صورت موافقت و تأیید موجر حضور مستأجر با نظارت نماینده موجر بلامانع خواهد بود.

۶-۲۷- نگهداری مواد و کالاهای منفجره، خطرزا و حادثه آفرین و یا ممنوع منجمله مواد اشتعال‌زا و یا مضر محیط زیست ممنوع بوده و مستأجر ملزم به رعایت کلیه نکات ایمنی و بهداشتی در مورد کالاهای خود می‌باشد، در صورت بروز هرگونه حادثه‌ای در این خصوص مستأجر مسئول جبران خسارات و ارده می‌باشد.

۶-۲۸- مستأجر موظف است ضمن رعایت مسائل ایمنی نسبت به تأمین وسایل اطفای حریق از قبیل کپسول آتش نشانی و .. در محل مورد اجاره اقدام نماید. همچنین مستأجر موظف است کالاهای خود را به ارزش روز نسبت به خطرات آتش سوزی، سرقت و حوادث غیرمترقبه و غیره بیمه نموده و مراتب را به موجر اطلاع دهد و موجر هیچگونه تعهد و یا مسئولیت در خصوص خطرات یاد شده نخواهد داشت.

۶-۲۹- مستأجر موظف است حداکثر ظرف ده روز از تاریخ هرگونه تغییر در مدیریت و وضعیت حقوقی و مفاد اساسنامه شرکت، مراتب تغییرات را به موجر اعلام نماید.

۶-۳۰- مستأجر متعهد گردید در محیط مورد اجاره شئونات اسلامی و آرامش را رعایت کند.

۶-۳۱- مستأجر حق ندارد هیچیک از وسایل مورد اجاره را بدون موافقت کتبی موجر از محل مورد اجاره خارج ساخته و به محل دیگری انتقال دهد.

۶-۳۲- مستأجر و کارمندان مشارالیه حق تردد بی‌مورد در قسمتهای اختصاصی موجر و همچنین حضور در پارکینگ و ساختمان را ندارد.

۶-۳۳- مستأجر باید در استفاده از آسانسور دقت لازم را به عمل آورد و در صورت بروز هرگونه عیب و نقص، هزینه‌های آن را پرداخت نماید.

۶-۳۴- مستأجر متعهد شد که نظر به اینکه مورد اجاره محل تردد و مراجعه افراد مختلف می‌باشد و امکان اخلال در نظم پیش‌بینی می‌گردد، لذا از هرگونه اقدامی که موجب برهم زدن نظم و آرامش محیط گردد خودداری نماید، بدیهی است تشخیص اخلال در نظم با موجر است.

۶-۳۵- مستأجر حق گذاشتن اثاثیه، وسایل و ابزار متعلق به خود یا ارباب رجوع را در پلکان و یا مکانهای مشاع ندارد و در صورت عدم رعایت، بدون تذکر قبلی بعنوان زباله تلقی شده و به بیرون منتقل می‌شود.

۶-۳۶- مستأجر ملتزم گردید کلیه زباله و نخاله‌های واحد مورد اجاره را روزانه و در خلال ساعت ۹ الی ۱۰ صبح در مقابل درب واحد جهت تخلیه قرار دهد، بدیهی است قبل و بعد از ساعت مذکور هیچگونه زباله‌ای به بیرون حمل نمی‌گردد.

۶-۳۷- مستأجر حق الصاق تراکت و یا پلاکارد تبلیغاتی را در راهروهای مشاع و پلکان به منظور معرفی مؤسسه و شرکت خود به جز تابلو اصلی را ندارد و می‌تواند تابلوی معمولی کوچکی به ابعاد ۵۰ در ۵۰ در کنار درب واحد نصب نماید. بدیهی است در صورت مشاهده تابلوهای متفرقه یا بوم و سایر اوراق تبلیغاتی منصوبه در محلهای مشاع، موجر مخیر به معدوم نمودن و یا انتقال آن به خارج می‌باشد

۶-۳۸- مستاجر موظف است اموال و اثاثیه خود را به ارزش روز نسبت به خطرات آتش سوزی  سرقت و حوادث غیر مترقبه و غیره بیمه نموده و مراتب را به موجر اطلاع دهد در غیر اینصورت موجر هیچگونه تعهد و یا مسئولیتی درخصوص خطرات یاد شده نخواهد داشت.

۶-۳۹- مستأجر موظف است کلیه تذکرات نمایندگان قانونی و مجاز را عمل نماید و نسبت به رعایت شرایط بهداشتی محیط کار در شرایط مطلوب دقت و نهایت سعی و تلاش خود را بنماید.

۶-۴۰- چنانچه مستأجر از شروط قراردادی، قانونی یا عرفی عدول و تخلف (اعم از انتقال به غیر، تعدی و تفریط یا تغییر شغل و غیره) نماید، موجر میتواند نسبت به تخلف بعمل آمده، از طریق مراجع قضایی یا شبه قضائی تأمین دلیل نموده و برابر با توافقات ضمن عقد حاضر لازم، تخلیه و تحویل عین مستأجره را از مستأجر بخواهد؛ برای به رسمیت شناخته شدن تأمین دلیل بعمل آمده و الزام مرجع قضائی به قبول تأمین دلیل بعمل آمده، مستأجر ضمن عقد حاضر لازم تأمین دلیل بعمل آمده را بعنوان دلیل قطعی و اقرار غیر قابل انکار به تخلف پذیرفته و ملزم به پذیرش و انجام تبعات و اثرات حقوقی ناشی از نقض تعهدات قراردادی است و حق اعتراض و هر گونه ادعای خلاف احتمالی راجع به تأمین دلیل را به محض ایجاد صلحاٌ از خود سلب و اسقاط نمود؛ همچنین ضمن قرارداد حاضر لازم، توافق شد چنانچه مستأجر از پذیرش و انجام تبعات و اثرات حقوقی ناشی از نقض تعهدات قراردادی (تخلیه و تحویل مورد اجاره) خودداری نماید باید اجرتالمثل محل را با جلب نظر از کارشناس (منتخب مؤجر) علاوه بر انجام اصل تعهد ( تخلیه و تحویل) به مؤجر پرداخت نماید.

۶-۴۱- اقامتگاه طرفین جهت انجام مکاتبات و ارسال و ابلاغ اخطارها و مکاتبات و اوراق قانونی نشانی مندرج در صدر این قرارداد می باشد.در صورت تغییر نشانی ، طرفین ملزم هستند حداکثر ظرف مدت ده روز نشانی جدید را از طریق پست سفارشی به اطلاع طرف دیگر برساند. در غیر این صورت کلیه مکاتبات، اخطارها و اوراق قانونی به آخرین نشانی اعلام شده ارسال و ابلاغ شده تلقی می‌گردد.

۶-۴۲- توجهاً به بندهای ۶-۱۷ و ۶-۱۸ و سایر شرایط قراردادی و مقررات موضوع ماده چهار قانون موجر و مستأجر مصوب سال ۱۳۷۶، مستأجر برای رفع هرگونه ابهام، ضمن عقد حاضر لازم در راستای مقررات ماده یک قانون مذکور، بدین وسیله از امتیازات و حق قانونی یادشده (از مطالبه وجه الضمان و چکهای بابت تضمین تعهدات قراردادی) به هنگام تخلیه و تحویل مورد اجاره اعراض نمود؛ فلذا مرجع قضائی یا شبه قضائی ذیصلاح باید توافق بعمل آمده را محترم شمرده و وجهالضمان موضوع بند ۶-۱۷ و چک موضوع بند ۶-۱۸ را، از طرف مستأجر وصول شده تلقی نموده و نسبت به تخلیه (بدون هیچگونه قید و شرط و یا ایجاد مانعی) و تحویل مورد اجاره به موجر اقدام نماید. بدیهی است استرداد وجه الضمان و چک یادشده موضوع بندهای ۶-۱۷ و ۶-۱۸ این قرارداد از سوی موجر به مستاجر، موکول به تسویه حساب کامل و ارائه مفاصا حساب های تعهد شده از سوی مستاجر به موجر خواهد بود.

ماده ۷: این قرارداد در چارچوب قانون روابط موجر و مستأجر مصوب ۲۶/۵/۱۳۷۶ در  سه نسخه متحدالمتن و الاعتبار مشتمل بر هفت ماده و چهل و دو بند و دو تبصره (هر نسخه در ……………… صفحه) در حضور شهود مورد وثوق طرفین تنظیم و امضاء و مبادله شد که مفاد آن برای طرفین و قائم مقام قانونی آنها قطعی و لازم الاجراست.

یک پاسخ بنویسید

avatar
  Subscribe  
Notify of